Dlaczego ludzie potrafią przyjąć perspektywę wspólnego celu, a w jego realizacji, posługując się językiem, doskonale skoordynować swoje działania i to nie tylko w gronie najbliższych krewnych, ale nawet wśród obcych?
Odpowiadając na to pytanie Michael Tomasello sięga do najgłębszych korzeni ludzkiej natury. Amerykański badacz przygląda się współpracy zarówno z perspektywy ewolucyjnej - w jaki sposób dobór naturalny ukształtował u ludzi zdolność kooperacji, jak i rozwojowej - kiedy i jak dzieci zaczynają współpracować i respektować normy społeczne.
Jaka jest różnica pomiędzy współpracującymi ludźmi a innymi ssakami, czy nawet owadami? Autor uważa, że przekazywana i rozwijająca się z pokolenia na pokolenie wiedza naszego gatunku, zwana kulturą, czyni z nas osobniki unikalne, których współpraca nie dąży jedynie do przetrwania, lecz także do polepszenia dotychczasowego życia.
Książka zawiera również eseje komentujące teorię Tomasella autorstwa Carol Dweck, Joan Silk, Briana Skyrmsa oraz Elizabeth Spelke.
Michael Tomasello - światowej sławy amerykański psycholog rozwojowy, dyrektor Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Mind&Brain Prize, Center for Cognitive Science (2007), Max Planck Research Award, Humboldt Foundation (2010), Wiley Prize in Psychology, the British Academy (2011). Autor książki Historia naturalna ludzkiego myślenia (CCPress 2015).