Proč se nebát umělé inteligence? by Vladimír Marík

Proč se nebát umělé inteligence?

By

  • Genre Software
  • Released
  • Size 6.78 MB
  • Length 384 Pages

Description

AI očima nejen českých odborníků

Autoři knihy Proč se nebát umělé inteligence? nabízejí střízlivý a odborně podložený pohled na současný stav a perspektivy umělé inteligence (AI). Čtenář se ve srozumitelné podobě dozví, na jakých technologických základech AI stojí, jaká je její historie a jak probíhá zpracování přirozené řeči ve velkých jazykových modelech. Kniha rovněž ukazuje, jak aplikace AI už dnes slouží v průmyslu, zdravotnictví, robotice či v oblasti kybernetické bezpečnosti a jak konkrétně je možné AI využít například ve státní správě či ve službách. Řada příspěvků je věnována filozofickým úvahám o roli a možnostech umělých strojů, etice a právu při jejich využívání.
Proč se nebát umělé inteligence? je soubor esejí, které připravili nejen čeští odborníci v jednotlivých oblastech AI. Vyvracejí mýty, přehnaná očekávání a uměle vyvolané obavy, a naopak zdůrazňují její užitečnost a využitelnost. Možná vás překvapí, že český přínos k rozvoji této zajímavé vědní disciplíny vůbec není zanedbatelný.
Kniha je určena všem, kteří se v důsledku neadekvátní „popularizace“ obávají prudkého nástupu umělé inteligence. Na své si přijdou i ti, kteří se v té či oné míře s umělou inteligencí dennodenně setkávají, včetně IT odborníků, studentů všech typů škol i pracovníků v průmyslu, službách či státní správě. Eseje na sebe přímo nenavazují, jsou nezávislé a lze je číst v jakémkoliv pořadí či kterékoliv vynechat. Každý si může najít to, co ho nejvíce zajímá.

                                                                            ***

Vladimír Mařík, profesor ČVUT, se zabývá kybernetikou a umělou inteligencí, zejména v souvislosti s praktickými aplikacemi. Působil na J. Kepler University v Linci a na Technische Universität v Berlíně. Založil katedru kybernetiky na Fakultě elektrotechnické ČVUT a v letech 1999–2013 byl jejím vedoucím. Je zakladatelem (2013) a v současné době i vědeckým ředitelem Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC). Je také spolueditorem šestidílné publikace Umělá intelligence 1–6, která vycházela v nakladatelství Academia v letech 1993–2013. Byl jmenován IEEE Life Fellow a obdržel čestné doktoráty na VUT Brno a NIMS University v indickém Džajpuru.
Michal Trčka je šéfredaktorem revue Academix, působí na Katedře filozofie Technické univerzity v Liberci, je postdoktorským výzkumníkem na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského (AV ČR), členem Centra Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice a odborným redaktorem publikací Institutu Equilibrium. Aktuálně se věnuje vybraným morálním dilematům spojeným s vývojem moderních biotechnologií, nanotechnologií a jejich propojení s informačními technologiemi.
David Černý vystudoval filozofii a bioetiku. Je vědeckým pracovníkem Oddělení umělé inteligence Ústavu informatiky AV ČR a Ústavu státu a práva AV ČR. Věnuje se aplikované etice a jejím filozofickým předpokladům. Je autorem několika monografií (jako jediný autor či spoluautor) v češtině, italštině a angličtině (jeho práce vyšly například v Routledge a Oxford University Press). Je zakládajícím členem Centra Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice, členem Your Academy of Europe a dalších českých i zahraničních odborných společností.

More Vladimír Marík Books