Provokativní kniha, která vás přiměje dívat se na svět novýma očima
Data jsou pro moderní svět zásadní. Od ekonomického rozvoje přes zdravotnictví až po vzdělávání, politiku nebo veřejnou správu — při rozdělování zdrojů i přijímání důležitých rozhodnutí se spoléháme na čísla. Značná část dat však nezohledňuje pohlaví — považuje muže za standard a ženy za odchylku. Za tuto předpojatost ovšem ženy platí svým časem, penězi a často i životem.
Caroline Criado Perez v knize Neviditelné ženy zkoumá příčiny genderové nerovnosti v domácnostech, na pracovištích, v lékařských ordinacích, politice i dalších oblastech. Kniha, postavená na stovkách případových studií z celého světa a napsaná s energií, vtipem a jiskřivou inteligencí, je průlomovým, nezapomenutelným čtením, které změní váš pohled na svět.
–––
Přečtěte si tuto knihu a pak mi řekněte, že patriarchát je výplodem mé fantazie.
— Jeanette Wintersonová, The New York Times
Neviditelné ženy mění pravidla hry; tato nekompromisní smršť faktů — smutných, šílených, zlých i vtipných — předkládá nezpochybnitelné argumenty a činí tak brilantně. […] Ambice a rozsah Neviditelných žen jsou obrovské; nejsou ničím menším než příběhem o tom, co se stane, když opomeneme polovinu lidstva. Kniha by měla stát na poličce každého zákonodárce, politika a manažera.
— The Times
Criado Perez si neklade za cíl dokázat nějaké rozsáhlé spiknutí; jednoduše pracuje s daty jako s laserem, kterým zcela čistě prořezává mlhu nevědomých a neuvážených rozhodnutí.
— The Guardian
Caroline Criado Perez (nar. 1984) je britská feministická spisovatelka, novinářka a aktivistka. Vedla celostátní kampaň, která měla za cíl zvýšit zastoupení odbornic v médiích, a zasadila se mimo jiné o to, že se na desetilibrové bankovce objevila Jane Austenová. Je nositelkou Řádu britského impéria. Za knihu Neviditelné ženy (2019) získala několik ocenění včetně prestižní Royal Society Science Books Prize.