Město přeťaté zdí, osmdesátá léta: punk a pouliční bitvy, aids a drogy, syrové umění i divoké teorie. Náraz je románem jedné generace. A několika levicovým rebelům ze Západního Berlína dá havárie nahlédnout do našeho reálsocialismu.
„No Future“: pod tímto heslem obsazují mladí počátkem osmdesátých let domy v západoberlínském Kreuzbergu. Jsou politicky a umělecky aktivní a chtějí žít mimo spolkovou republiku a její lži. Pod ustavičným tlakem státní moci ale počáteční euforii hnutí drobí vnitřní neshody.
Náraz není jen příběhem nesourodé skupiny squaterů, do jejíž koexistence zasáhne tragická nehoda v socialistickém Československu, ale i generační výpovědí. Svědectvím o potřebě razit si svou cestu, definovat vlastní svobodu, experimentovat v životě i umění, navzájem je propojovat, filozofovat a stavět se proti systému.
HEINZ BUDE (1954) studoval sociologii, filozofii a psychologii. Přednáší makrosociologii na univerzitě v Kasselu a žije v Berlíně. Naposledy vydal: Solidarita. Budoucnost velké myšlenky (2019).
BETTINA MUNKOVÁ (1960) studovala umění v Berlíně a Londýně. Po delším pobytu v New Yorku žije od roku 2001 opět v Berlíně. Příležitostně vede kurzy na nejrůznějších vysokých školách a vystavuje v Evropě i v USA, naposledy Pohnutý obraz – pohnutí obrazem (Vídeň, 2018).
KARIN WIELANDOVÁ (1958) studovala politologii na Svobodné univerzitě Berlín. Žije jako spisovatelka v Berlíně. Naposledy vydala Pohlaví duše. Hugo von Hofmannsthal, Bert Brecht a zjevení moderní ženy (2017).
Přeložily Kateřina Klabanová & Kateřina Sitařová