Kapitulace je podepsána, šeříky voní. Je po válce, ale svět už nikdy nebude jako dřív.
Třetí díl autorem zamýšlené tetralogie. Běsi nemizí, ale spíše se v lidech zabydlují, často v rafinovaných převlecích. Čechoslováci vítají volnost a mír, ale vědomě i nevědomě navlékají hlavu do oprátky nových nesvobod. Měsíce plné šťastných návratů, nových začátků, ale i surových odplat, kamuflování pofiderních válečných kariér, sebevražd a zklamání. Dramatický příběh rodiny Šámalových a jejich nalezených dětí se protíná s příběhem lékaře a kozáka Nikolaje Kelina, který kdysi utekl z Ruska, aby se zde dočkal poválečného zatčení NKVD a jen zázrakem unikl deportaci na Sibiř. Loupežné vraždy německých farářů na Broumovsku se „potkávají“ s příběhem zachráněné velbloudice, kterou odvádějí skauti do pražské zoo. Čestná jednotka „partyzánů“ při odhalování pamětní desky přestřelí dráty vysokého napětí, které pak zabíjejí v davu. Václav Černý putuje rodným Náchodskem. Ostatně je to on, kdo na jednom místě svých vzpomínek píše: „Historiku, věz, že dějiny naší soudobé národní krize budeš musit zahájit už tou rozptýlenou a bezděkou kocovinou českých myslí v druhé půli roku pětačtyřicátého.“
–––
Když jsem dopsal Čurdu z Hlíny, měl jsem představu knižní trilogie. Protektorát konfidentů, protektorát statečných a třetí díl s příběhy z padesátých a šedesátých let. Ale brzy jsem si uvědomil, že rok 1945, přesněji jeho druhá polovina, je samostatná perioda, ve které se zračí již mnohé z toho, co za pár let přišlo v podobě komunistického puče a rudého teroru. Rozhodl jsem se tomu věnovat celou knížku.
Jistý výběr snímků skutečně vypráví o máji a červnu 1945 jako o radostné veselce. To je však jen takový šeříkový nátěr. Ale za ním či pod ním se nachází plno protichůdných dějů a scén.
Miloš Doležal (nar. 1970) je básník, prozaik, dokumentarista, scenárista, badatel a editor. V letech 1998 až 2018 působil jako literární redaktor a dramaturg Českého rozhlasu. Je autorem a spoluautorem řady rozhlasových pořadů a dokumentů z období války a komunistického teroru padesátých let, uměleckých portrétů, literárních pořadů a rozhlasových kompozic, knižních rozhovorů, literárních esejů a podobně. Jeho nejznámější knihou je monografie o českém mučedníkovi komunistického režimu P. Josefu Toufarovi Jako bychom dnes zemřít měli, která v roce 2012 zvítězila v prestižní anketě Lidových novin Kniha roku. V předchozích letech mu vyšly knihy dokumentárních povídek Čurda z Hlíny (2019) a Do posledních sil (2020). Žije v Praze a v Horní Pasece na Vysočině.