Zapomněli jsme tu nejpřirozenější věc na světě?
Minimálně v posledních letech se zdá, že lidé jsou čím dál posedlejší zdravým životním stylem. Více sportujeme, zajímáme se o správné stravovací návyky, studujeme spánek, otužujeme se, každou svou tělesnou funkci digitálně zaznamenáváme. Je tu však jeden proces, k němuž obracíme pozornost až ve chvíli potíží: dýchání.
Novinář James Nestor si prošel podobnou zkušeností. Jeho dlouhodobé zdravotní problémy se vyřešily až díky dechovým cvičením, k nimž se zpočátku stavěl nedůvěřivě. Poté co se Nestor znovu naučil dýchat, vyrazil na cesty, aby našel odpověď na otázku: Zapomíná lidstvo tu zdánlivě nejjednodušší věc na světě? Autor nehledá jen v plicních laboratořích, ale rovněž v pěveckých sborech, na starověkých pohřebištích, sovětských výzkumných základnách nebo v ulicích Săo Paula. Porovnává vědecké poznatky z oblasti fyziologie, biochemie či psychologie s jogínskými a dalšími tradicemi a ukazuje, že dýchání je naprostý základ našeho bytí. Jen možná z trochu jiných důvodů, než by se dalo čekat.
–––
Bestseller podle The New York Times, Los Angeles Times, The Wall Street Journal a dalších.
Tuto knihu vřele doporučuji.
— Wim Hof, autor bestselleru Ledový muž a tvůrce Wim Hofovy metody.
Dech předkládá nový pohled na dnešní technologie i na skutečnost, že jsme nevědomky opustili pradávné znalosti. V této poutavé knize je Nestor mistrně vrací do hry tím, že propojuje starověké techniky s moderními technologiemi.
— Scientific Inquirer
James Nestor je americký publicista a spisovatel. Jeho články se objevují v The New York Times, Scientific American, The Atlantic a dalších médiích. Spisovatelsky debutoval knihou Deep (Hluboko, 2014) o fenoménu freedivingu, potápěčích a dechových technikách, za niž získal několik cen. Dech (2020) je jeho poslední kniha. Žije v San Francisku.