Ki ne álmodozott volna tartós, akár életre szóló párkapcsolatról, holtomiglan-holtodiglan szerelemről? Egyfájdalmas szakítás vagy épp a sokadik veszekedés után ki ne tette volna fel magának a kérdést: vajon mi a baj velünk, másoknak miért sikerül, és nekünk miért nem?
A világszerte elismert pszichológus és párterapeuta, JOHN GOTTMAN, aki házasságdiagnosztikai laboratóriumában, a híres „Szerelemlaborban” évtizedek óta tudományos alapossággal vizsgálja a hosszú távú párkapcsolatok működését, legújabb könyvében segít választ találni ezekre az örök kérdésekre.
A házasságok megromlásának okait kutatva Gottman arra jut, hogy a bizalom megrendülése és a hűtlenség az a rejtett méreg, amely minden válságba jutott kapcsolat hátterében megtalálható – akkor is, ha erről a párnak nincs tudomása. A hűtlenség, az árulás, a lojalitás hiánya nem feltétlenül konkrét félrelépés, fizikai megcsalás formájában valósul meg. A ridegség, az önzés, az inkorrektség, a közömbösség, a karrier hajszolása mind-mind romboló viselkedésformák.
Gottman szerint sok pár megreked a kölcsönös undokság és meg nem értés mókuskerekében. Pedig van remény, csak ehhez először is meg kell tanulnunk újra bízni egymásban, önmagunkban. A szerző beavat minket a ráhangolódás fortélyaiba, megtanít a bensőséges párbeszéd művészetére, amellyel helyreállítható a megrendült bizalom, visszahozható a régi szenvedély. Egyszerűen kitölthető és kiértékelhető kérdőívekkel, kvízekkel segít felmérni, mekkora a baj, hogy aztán elindítson bennünket a válságból kivezető úton. A gyakorlati példák, esetleírások pedig megmutatják, merre vezet ez az út.
JOHN GOTTMAN a Washingtoni Egyetem pszichológiaprofesszora, számos rangos díj birtokosa, mintegy negyven könyv, köztük a nagy sikerű Min múlik egy házasság?, a Nőkalauz férfiaknak és a Gyerekek érzelmi intelligenciája szerzője. Feleségével, Julie Schwartz Gottman klinikai pszichológussal közösen alapította a The Gottman Institute-ot, amely mára fogalommá vált az Egyesült Államokban. Az intézet a gyakorlatban is jól a