Fosilni kapital pokazuje kako klimatska kriza počinje nelogičnim prelaskom s obnovljivih na fosilna goriva u ranoj industrijalizaciji u Britaniji. Zašto su se tvorničari okrenuli od dostatne i jeftine obnovljive energije golemih vodenica k stroju pogonjenom ugljenom? Protivno uobičajenome mišljenju, ugljen nije pružao ni jeftiniju ni obilniju energiju, ali se njime moglo nadmoćnije kontrolirati podređenu radnu snagu. Oživljen fosilnim gorivima, kapital je mogao koncentrirati proizvodnju na lokacijama s najjeftinijom radnom snagom i u najpovoljnije doba dana, što nastavlja globalno činiti i danas.
Švedski ekolog i publicist Andreas Malm donosi inovativan, detaljno potkrijepljen povijesni pregled udruživanja fosilnoga industrijskog pogona i kapitalističke ekonomije, najprije u Velikoj Britaniji, a konačno i u cijelom svijetu. Danas kada sedam milijardi ljudi stoji na rubu katastrofalnih planetarnih klimatskih promjena, ne možemo naprasno ugasiti pogonsku infrastrukturu koja omogućuje hranu, grijanje, obrazovanje ili zdravlje.
Čitajući Fosilni kapital, jasnije razumijemo koje su odluke dovele do dominacije kapitalističke ekonomije na fosilni pogon, jer odluke je lakše popraviti nego zakone planetarne fizike. Dokazi su nedvojbeni: povijest nam diše za vratom.