Tento hrubý nástin vystihuje, co se v dubnu 1986 odehrálo v Černobylské jaderné elektrárně. Autor seznamuje čtenáře s genezí sovětského jaderného výzkumu, konstrukcí dvou hlavních typů reaktorů užívaných v SSSR, s jejich přednostmi i chybami. Nastiňuje i výstavbu jaderné elektrárny u Černobylu, spojenou s problémy i proslulou sovětskou fušeřinou. Hlavní část knihy je zaměřena na události, které vedly k explozi reaktoru č. 4. Kniha ilustruje zmatek technického personálu elektrárny, který nebyl schopen zjistit, co se vlastně stalo, i velmi nepružnou reakci ze strany místních i celostátních orgánů. Popsáno je úsilí hasičů o zvládnutí požáru na vybuchlém bloku 4 i jejich v mnoha případech tragické osudy. Autor v knize odhaluje nedostatky sovětského způsobu zvládání této události, snahu sovětských úřadů všech úrovní o zatajení černobylské exploze, a to nejen před zahraničím, ale především před vlastními občany. Kniha dokládá, že tato snaha o utajování je nakonec korunována nezamýšleným a pro SSSR v podstatě fatálními vývojem v radioaktivitou postižených republikách.
O Černobylu bez cenzury
Co jste ještě nevěděli o největší nukleární katastrofě naší doby
***
Serhii Plokhy je americký historik zaměřený na dějiny východní Evropy a Ukrajiny. Narodil se v roce 1957 v ruském Nižném Novgorodě ukrajinským rodičům. Mládí strávil v ukrajinském Záporoží. Vystudoval dějiny a sociální vědy na univerzitě v Dněpropetrovsku, na níž posléze v letech 1983–1991 učil a kde též získal titul profesora. Po roce 1996 začal spolupracovat se zámořskými univerzitami a od roku 2007 je profesorem ukrajinských dějin na Harvardu, od roku 2013 řídí Ukrajinský výzkumný institut téže univerzity.
Svůj zájem soustřeďuje především na dějiny východní Evropy s pochopitelným zaměřením zejména na Ukrajinu. Za své práce získal řadu cen, např. kniha Černobyl – Historie nukleární katastrofy byla roku 2018 oceněna cenou Baillie Gifforda za nejlepší anglicky psanou literaturu faktu.
***
„Nejkomplexnější zpracování událostí, jež vedly k černobylské katastrofě... Fascinující.“
Library Journal
„Černobyl je výmluvným svědectvím o tom, jak sovětská posedlost jadernou silou v kombinaci s fušerstvím zakořeněným ve státním sektoru a téměř paranoidní závislostí udržovat státní tajemství vedla ke katastrofě z roku 1986...“
Financial Times
„...je to také dílo hluboké erudice a znamenitého vypravěčství. Plokhy je mistrem výmluvného detailu... Jeho popis statečných mužů, kteří bez jakékoli ochrany chodili po tom, co zbylo z hořícího reaktorového sálu, je děsivý...“
The Sunday Times