A jövedelmek nagyfokú egyenlőtlensége egyike korunk legégetőbb társadalmi gondjainak. A II. világháborút követően egy időre sikerült megfékezni, de az utóbbi időkben annál nagyobb erővel tört a felszínre. Valamennyien ismerjük a probláma léptékét, beszélünk is róla, de arról kevés szó esik, hogy mit tehetünk ellene. A nagyszerű közgazdász, Anthony Atkinson szerint sokkel többet, mint a szkeptikusok gondolják.
A szerző a politikai elvek és intézkedések olyan átfogó rendszerét vázolja fel, amely valódi elmozdulást eredményezhet a fejlett országok jövedelemelosztásában. Atkinson bebizonyítja, hogy a probléma nem egyszerűen az, hogy a gazdagok még gazdagabbak lesznek, hanem az, hogy elmulasztjuk a szegénység kezelését, és a gyorsan fejlődő gazdaság a népesség egyre nagyobb részét hagyja hátra. Az egyenlőtlenség csökkentéséhez nem elegendő új adókat kivetni a tehetősekre, és abból segélyprogramokat finanszíroni – friss gondolatok kellenek. Atkinson öt területen ajánl ambiciózus közpolitikai programokat: technológia, foglalkoztatás, társadalombiztosítás, tőkeelosztás, adóztatás.
Atkinson könyve nemcsak politikai program: a remény és a tájékozott optimizmus hangja, amely a politikai cselekvés lehetőségeiről szól.